Gentlemani pomalu vymírají. Málo který muž Vám pomůže z kabátu, pustí Vás první do dveří nebo Vám při pozdravu podá ruku. Mladý galantní muž, o kterém bude dnešní velmi inspirující rozhovor, patří k té malé vrstvě nevymřelých gentlemanů. Řeč je o Adamu Kolomazníkovi ze 4.B.
Hezký den Adame, otázka pro začátek, proč jste si vybral zrovna naše gymnázium?
Hezký den slečno Uhrinová, já jsem totiž studoval 3. ročník na CSA New Tech v Indianě, kde jsem strávil celý rok. Po návratu jsem hledal školu, kam bych mohl nastoupit do 4. ročníku a 1. Slovanské gymnázium se mi zdálo jako nejlepší řešení vzhledem ke kvalitě výuky a strategickém místě.
Jak jste se ocitnul zrovna v Indianě?
Začalo to již v prvním ročníku na střední škole, kdy jsem jezdil na jazykové kurzy do Anglie. Měsíc jsem byl na výměnném pobytu ve Španělsku, což se mi hrozně líbilo, a tak jsem si řekl, že bych to rád zkusil na déle, například na celý ročník. A to se mi právě povedlo a odletěl jsem do Indiany.
Co všechno musíte udělat pro to, abyste mohl na rok takto odcestovat na zahraniční univerzitu?
Jednalo o výměnný pobyt. Vytvoříte si přes agenturu profil a chodí to tak, že si přímo Vás vybírá rodina. A mne si vybrala rodina v Indianě.
Jaká byla rodina, u které jste bydlel téměř celý rok?
Já jsem měl opravdu hodně aktivní rodinu. Otec musel stále něco dělat, zúčastnil se školních akcí, takže jsme například o jarních prázdninách jeli do New Orleans dobrovolničit – stavěli jsme verandy pro lidi, které postihl v minulosti hurikán Katrina.
Co se týká Vašeho působení v ČR, jakých specifických mimoškolních aktivit se zde zúčastňujete?
Účastním se různých simulací – například teď jsem byl v Plzni na té největší – simulace Evropského parlamentu mladých diplomatů.
Můžete nám rozvést, jak simulace v Plzni probíhala?
Na začátek musím říct, že to byl nejdůmyslnější projekt, kterého jsem se zúčastnil. Konal se na přelomu listopadu. Tento projekt trval celý týden a k dispozici nám byly prostory plzeňské radnice. Jak už tradičně jsme byli rozděleni do politických frakcí a výborů. Já jsem byl tentokrát v bezpečnostním výboru, kde jsme řešili mimo jiné migrační krizi, společnou jednotnou armádu EU a další spolupráci evropských státu v projektu PESCO. Skvělé bylo, že bylo ve výborech dostatek času na dlouhé řečnění a tak všichni, kdo chtěli, měli příležitost procvičit si svůj mluvený projev, gestikulaci a improvizovaní reakce. Ve čtvrtý den jednání po dlouhém napětí mezi Maďarskem a Slovenskem došlo k válce, což znamenalo obrovskou krizi, která se musela řešit. Na závěr simulace se projednávali v pléně návrhy odhlasované ve výborech a pár jich dokonce i prošlo. Po jednání pléna následovala přednáška od MEP a bývalým vůdcem TOP 09 Jiřím Pospíšilem a vyhlášení nejlepších účastníků simulace, což nám všem vybraným udělalo radost.
Jakých dalších simulací jste se letos zúčastnil?
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2019 se v jednacím sále Senátu ČR konal III. ročník simulace Evropského parlamentu v Praze. 85 studentů si mohlo během události vyzkoušet práci europoslance v některém z výborů AFET (Evropský parlament pro zahraniční věci), ENVI (Evropský parlament pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin) a JURI (Evropský parlament pro právní záležitosti). Byla to práce v politických skupinách stejně jako v opravdovém evropském parlamentu. Vystoupili jsme na simulovaném jednání pléna a diskutovali s Liborem Roučkem (poslancem EP v letech 2004 – 2014) a Janem Pátkem z Kanceláře EP v České republice.
Tahle simulace trvala pouze dva dny, ale díky skvělé organizaci jsme toho zvládli opravdu hodně. Já osobně jsem byl ve výboru ENVI zabývající se životním prostředím. Každá politická frakce měla v každém výboru své zástupce. Na začátku jednání výboru jsme dostali reálný návrh ustanovení, který se projednával v Bruselu a měli jsme ho prodiskutovat ve výboru, podávat dodatečné návrhy spolu s těmi pozměňovacími. Poté když byl návrh odhlasován ve výboru, přišla ta těžší část. Bylo zapotřebí vytvořit aliance s ostatními frakcemi, aby návrh prošel při jednání v plénu. To byla pro mě ta nejzajímavější část, jelikož jsem se jako předseda za svojí frakci musel věnovat strašně moc věcem najednou. Dostával jsem informace z jednání všech výboru, najednou jsme se jako frakce museli dohodnout jaké návrhy jsme ochotni obětovat a které naopak podpořit, abychom efektivně prosadili zájmy naší frakce. Do toho jsme se museli připravovat na proslovy, který jsme měli každý mít při přednášení návrhu a v ten samý čas vše organizovat, aby vše fungovalo.
Nakonec se nám bohužel náš hlavní návrh nepodařilo prosadit o jediný hlas, což bylo nešťastné, ale i tak jsme se všichni usnesli na tom, že se tato simulace opravdu povedla a byla pro všechny velikým přínosem.
Adame, klobouk dolů, je ještě nějaká simulace, o které byste rád řekl pár slov?
Letos jsem se ještě zúčastnil semináře „The Future of Europe“ v Bruselu
Spolek Mladí Demokraté pořádal zájezd na tento seminář, který se konal v sídle evropského parlamentu v Bruselu. Společně se Španěly a Severními Iry jsme byli rozděleni do různých výborů. V to mém jsme se zabývali rozpoznáváním desinformací a misinformací. Nejprve jsme měli ve výboru besedu, kde nám expert z EU představil data a pověděl nám jak Fake News rozpoznat. Nakonec jsme měli přijít s řešeními na různých levelech (na osobním, lokálním, národním a EU levelu). Moje skupinka pracovala na řešení na osobním levelu, který jsme pak prezentovali před britskou MEP. Paní europoslankyně naše řešení pozitivně okomentovala, nedošlo ani k žádné kritice. Po skončení semináře jsme šli Domu evropských dějin, což bylo velmi pěkně provedené museum.
Máte toho opravdu hodně… Máte čas i na jiné aktivity?
Ano je toho dost, ale i přesto chodím do mezinárodní organizace Toastmasters, což je řečnický klub. Spoustu aktivit jsem bohužel musel omezit (například debatní tým), jelikož se již plně věnuji přípravě na maturitní zkoušku.
A teď z úplně jiného soudku, jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?
Takovou otázku jsem nečekal…
Přemýšlí Přemýšlí…
Bramborák.
V čem ještě reprezentujete naši školu?
Zrovna jsem se dostal do krajského kola ekonomické olympiády. Bohužel jsem se nemohl zúčastnit olympiády v anglickém jazyce, jelikož jsem žil rok v zahraničí.
Adame, v čem si myslíte, že se naše gymnázium odlišuje od ostatních?
Určitá odlišnost je mezinárodní prostředí. Ve třídě máme zhruba 7 národností a mně se strašně líbí přijímat jejich tradice. Například se studenty z Ruska a Ukrajiny si každé ráno podáváme ruku, což jsem nikde nezažil a je to velmi příjemný zvyk.
Děkujeme moc za tento inspirující rozhovor.